Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Zdrowy uśmiech własnego dziecka to dla rodziców sprawa priorytetowa. Im wcześniej dziecko zostanie objęte opieką stomatologa, tym większa szansa iż nie dojdzie do problemów z zębami. Stomatologia dziecięca zajmuje się pacjentem do uzyskania jego pełnoletności.

Próchnica to choroba, która dotyczy już zębów mlecznych bardzo podatnych na to schorzenie. Niewystarczająca higiena jamy ustnej, złe nawyki żywieniowe powodują powstawanie ubytków. W razie potrzeby konieczne jest leczenie zachowawcze, endodontyczne. Zęby mleczne z próchnicą stanowią ogromne zagrożenie dla kondycji zębów stałych. 

U małego pacjent bardzo istotne jest odpowiednie podejście lekarza dentysty. Wizyta nie może kojarzyć się źle! Działania lekarza nie mogą narazić dziecka na stres!!!

Ważna u dziecka jest wizyta adaptacyjna , dzięki której mały pacjent oswaja się z lekarzem, asystentką i gabinetem. Dzieci muszą zaufać lekarzowi i czuć się bezpiecznie.

Istotna jest profilaktyka . Nauka odpowiedniej higieny jamy ustnej i nawyków żywieniowych. Głównymi zabiegami są lakierowanie oraz lakowanie. Lakierowanie polega na pokrywaniu zębów warstwą preparatu z fluorem, co wzmacnia zęby. Lakowanie to wypełnianie bruzd i zagłębień w zębach. Odpowiednio przygotowany ząb pokryty jest lakiem szczelinowym.